Kopia oryginalnej strony http://www.zeglarz.net - strona w odbudowie - jeszcze nie wszystkie odnośniki działają.Część fotografi chyba została bezpowrotnie stracona :( - były umieszczone na zewnętrznych hostingach - jeżeli możesz pomóc  - proszę o info ma e-mail - Ryszard (ivo)

      

               

 

9 lipca 2012, w swoje 53 urodziny kapitan Tomek Lewandowski

wypłynął w swój ostatni rejs, 

odszedł od nas 13 lipca okolo 4 nad ranem, nie dobijając do portu.

 

Tomek zapisał się w historii żeglarstwa światowego jako szósty żeglarz, który opłynął świat samotnie, non-stop i w kierunku na zachód, czyli pod przeważające prądy i wiatry.. Nikt po nim nie podjąl jeszcze kolejnej próby. Jego poprzednicy to: Chay Blyth (1971), Philippe Monet (1989), Mike Goldberg (1994), Jean Luc Van Den Heede (2004) i Dee Caffari (2006).

Jest pierwszym Polakiem w tym gronie.


Trasa prowadziła z portu Ensenada w Meksyku przez Pacyfik, wzdłuż wybrzeży północnej Australii, mijając przylądek Dobrej Nadziei i Horn. Po 391 dniach  i 20,5 godzinach żeglugi oraz pokonaniu 28 710 mil morskich kpt. Tomasz Lewandowski powrócił do macierzystego portu Ensenada. Jego historyczny rejs (w towarzystwie równie słynnego jak on sam, psa Wacka) miał miejsce od 6 marca 2007 do 1 kwietnia 2008, na tym samym jachcie Mikado 56  LUKA.


 

 

 

Ciało kapitana Tomasza Lewandowskiego, który w piątek 13 lipca zmarł na pokładzie swojego jachtu Luka, zostało skremowane w Panamie.

Życzeniem kapitana było, by zostały one rozsypane w oceanie.

Stało się to w czwartek 16 sierpnia.

 


Pogrzeb morski Tomka

 

 

 

 

 


* Polecam wizytę na stronie  Patrycji Długoń - poświęconej Tomkowi Lewandowskiemu   - ivo

 


Wszelkie kopiowanie materiałów ze stron należących do Beaty Lewandowski, rownież wykorzystywanie, modyfikowanie , przetwarzanie i używanie tych materiałów na innych stronach internetowych i oficjalnych publikacjach jest możliwe tylko za pisemną zgodą wlaściciela;
Beata Lewandowski.